شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123894 | |

فیفا برای نخستین‌بار در بازی‌های فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه برای کاهش اشتباهات داوری، از فناوری کمک داور ویدیویی (VAR) استفاده کرده است.

ایسنا|

فیفا برای نخستین‌بار در بازی‌های فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه برای کاهش اشتباهات داوری، از فناوری کمک داور ویدیویی (VAR) استفاده کرده است.

از آنجا که می‌دانید در بازی و مسابقات فوتبال اشتباهات داوری همواره یکی از مواردی بوده است که صحت برد و باخت تیم‌های مختلف را به چالش کشانده حالا فیفا در یک اقدام جدید، تصمیم گرفت که از فناوری کمک داور ویدیویی (VAR) بهره‌مند شود تا بدین‌ترتیب اشتباهات داوری را به حداقل برساند.

این تکنولوژی که در برخی دیگر از بازی‌ها و مسابقات حساس و بین‌المللی همچون بازی‌های والیبال استفاده می‌شود، این‌بار برای نخستین‌بار در جریان بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه مورد کاربرد و استفاده قرار گرفته تا نتایج این مسابقات جهانی و مهم، از عدالت و صحت بیشتری برخوردار باشد. تاکنون اشتباهات داوری که ممکن بود به‌دلیل خطای دید، عدم نظارت و بررسی کامل، قضاوت زودهنگام یا حق‌السکوت دادن به داور بازی‌های حساس رخ دهد، اعتراضات بسیار زیادی را به دنبال داشت، به‌گونه‌یی که به عقیده برخی کارشناسان و علاقه‌مندان فوتبالی، این اشتباهات مهلک داوری، از لذت تماشای بازی‌های فوتبال به‌شدت می‌کاهد. این فناوری قادر است حتی بعد از سوت داور برای قبول گل، گل پذیرفته شده را با بررسی‌های انجام شده ویدیویی و دقیق، رد کند و بدین‌ترتیب، اعتراضات و ناعدالتی‌ها را به میزان قابل‌توجهی بکاهد.

طبق اعلام فیفا، تیم VAR از اتاق عملیات ویدیویی که در مرکز پخش بین‌المللی مسکو واقع شده است، از داوران حاضر و فعال در خلال بازی‌ها پشتیبانی می‌کند و در صورت نیاز به آنها کمک می‌کند تا سوت‌های عادلانه‌تری بزنند. اعضای این تیم از یک کمک داور ویدیویی، سه دستیار و چهار متصدی پخش تشکیل شده است که از تصاویر ۳۳ دوربین پوشش‌دهنده‌ بازی و همچنین از امکان دسترسی اختصاصی به دو دوربین مخصوص آفساید بهره می‌برند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران