شماره امروز: ۵۴۷

روی دیگر سکه در دنیای مجازی

| کدخبر: 123564 | |

با فراگیر شدن اینترنت و فناوری اختلالات جسمی و روحی مختلف میان کاربران در حال افزایش است این اختلالات از فناوری زدگی گرفته تا سندروم صدای موبایل، زندگی کاربران را تحت تاثیر قرار داده است.

گروه دانش و فن|

با فراگیر شدن اینترنت و فناوری اختلالات جسمی و روحی مختلف میان کاربران در حال افزایش است این اختلالات از فناوری زدگی گرفته تا سندروم صدای موبایل، زندگی کاربران را تحت تاثیر قرار داده است.

فناوری و اینترنت راه‌های بسیار زیادی برای کسب و گسترش دانش در برابر انسان گشوده و به جزیی جدایی ناپذیر از زندگی انسان مدرن تبدیل شده است. دستیابی به منبع عظیم و سریع اطلاعات سبب می‌شود افراد بتوانند با یک کلیک به دنیایی از اطلاعات دسترسی یابند یا با دوستان و خانواده خود در آنسوی کره زمین ارتباط برقرار کنند. هیچ یک از امکانات بدون اینترنت و رشد فناوری ممکن نبود. اما روی دیگر سکه اختلالاتی است که این موارد در زندگی انسان امروزی ایجاد می‌کنند.

همزمان با فراگیر شدن اینترنت و فناوری شاهد افزایش اختلالات جسمی و روحی مرتبط با استفاده از فناوری‌های دیجیتال هستیم. این اختلالات خوش خیم یا بدخیم تا همین اواخر از چشم جامعه پزشکی دورمانده است. جالب آنکه بسیاری از این اختلالات تاقبل از اوج‌گیری روند دیجیتالیزه شدن وجود نداشته‌اند.

در این بیماری دور مفاصل شست به‌طور مداوم احساس درد وجود دارد و احتمالا به تغییر در شکل استخوان در این مفصل منجر می‌شود. این بیماری به دلیل تایپ کردن زیاد با موبایل‌هایی شبیه بلک بری با انگشت دست به وجود می‌آید.

 سندروم نفوذ اعصاب اولنار در آرنج به دلیل استفاده مداوم از موبایل به وجود می‌آید. این مفصل در حالت خمیده به مدت طولانی نگه داشته می‌شود. این سندروم زمانی اتفاق می‌افتد که فرد دایما تصور می‌کند موبایل او در جیبش در حال زنگ خوردن است. به گفته دکتر لاری روزن مولف کتاب iDisorder،

۷۰ درصد افرادی که به‌طور مداوم از موبایل استفاده می‌کنند، به این سندروم دچار هستند.

این سندروم در حقیقت اضطراب ناشی از آن است که فرد به موبایل خود دسترسی نداشته باشد. واژه نوموفوبیا (Nomophobia)

در حقیقت فوبیای نبود موبایل (no mobile phobia) است. این احساس زمانی به وجود می‌آید که فرد به موبایل خود دسترسی ندارد یا آنکه پریز برق و شارژر موبایل در نزدیکی او نیست. برخی افراد مبتلا به این سندروم مضطرب می‌شوند و حتی عده‌یی دیگر در چنین وضعیتی دچار حمله عصبی می‌شوند.

به گزارش مهر، در این شرایط فرد در برخی محیط‌های دیجیتال دچار سرگیجه و توهم می‌شود. احساس سرگیجه و حالت تهوع ناشی از محیط‌های مجازی سایبر زدگی یا Cybersicknessنامیده شده است. این واژه در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی برای توصیف احساس توهمی به وجود آمد که کاربران سیستم‌های اولیه واقعیت مجازی احساس می‌کردند. در این شرایط مغز افراد فریب خورده و با وجود آنکه فرد درحال حرکت نیست دچار حرکت‌زدگی می‌شود. این نوع افسردگی از برخوردها در شبکه‌های اجتماعی یا نبود آن به وجود می‌آید. انسان‌ها موجودات اجتماعی هستند بنابراین فرد تصور می‌کند افزایش ارتباطات با کمک رسانه‌های اجتماعی او را خوشحال‌تر و راضی‌تر می‌کند. در حقیقت برعکس این امر واقعیت دارد. در همین راستا تحقیقی که در دانشگاه میشیگان انجام شد نشان داد افسردگی میان جوانان رابطه مستقیم با مدت زمانی دارد که در رسانه‌های اجتماعی سپری می‌کنند. یکی از دلایل احتمالی آن است که افراد در شبکه‌های اجتماعی فقط اخبار خوب خود را منتشر می‌کنند. بنابراین به سادگی فرد تصور می‌کند همه زندگی بسیار خوشحال و موفقی دارند و او از قافله عقب مانده است.

این اختلال یک نیاز مداوم و ناسالم برای دسترسی به اینترنت است. اعتیاد به اینترنت در حقیقت استفاده بیش از حد از اینترنت در زندگی روزمره است. واژه اعتیاد و اختلال گاهی اوقات در دنیای پزشکی نشان‌دهنده استفاده مفرط و البته نشانه یک اختلال بزرگ‌تر است.

 اعتیاد به اینترنت، اضطراب واختلال

دکتر کیمبری یانگ در این باره می‌گوید: تشخیص‌های دوگانه بخشی از درمان است. در این وضعیت نیز اعتیاد به اینترنت نشان می‌دهد این مشکل از اختلالات دیگری مانند افسردگی، وسواس، اختلال توجه و اضطراب اجتماعی ریشه می‌گیرد. یانگ مدیر مرکزی برای درمان اعتیاد به اینترنت است و اشکال مختلف اعتیاد به اینترنت را درمان می‌کند. به عقیده او اعتیاد به اینترنت به مواردی مانند مهارت‌های ارتباطی ضعیف و اعتماد به نفس کم مربوط است.

این نیز یک نیاز ناسالم به بازی‌های رایانه‌یی آنلاین است. طبق گزارشی که در ۲۰۱۰ میلادی و با بودجه دولت کره جنوبی انجام شد حدود ۸ درصد جمعیت ۹تا ۳۹ ساله این کشور از اعتیاد به اینترنت یا اعتیاد به بازی‌های آنلاین رنج می‌برند. در این کشور حتی قانونی وضع شده که دسترسی به بازی‌های آنلاین از ۱۲ نیمه شب تا ۶ صبح را برای کاربران زیر ۱۶ سال قطع می‌کند.

فرد مبتلا به سندروم سایبرکوندریا (Cyberchondria) تصور می‌کند مبتلا به هر بیماری است که در سایت‌های مختلف درباره آن مطالعه کرده است. بدن انسان بطور مداوم علائم مختلف و مرموزی از دردها دریافت می‌کند. بیشتر این دردها منشأ خاصی ندارد اما آرشیو عظیم وب سایت‌ها از متون علمی سبب می‌شود انسان بدترین سناریوهای پزشکی را تصور کند. هنگامی که فرد سردرد دارد با مراجعه به وب‌سایت‌های مختلف ممکن است به خود بقبولاند نشانه‌های تومور مغزی در او وجود دارد. در این حالت فرد مبتلا به Cyberchondria بدترین نتیجه‌گیری‌ها را انجام می‌دهد. تحقیقی که مایکروسافت در ۲۰۰۸ میلادی انجام داد نشان داد اصولا فرایند تشخیص بیماری با کمک موتور جست‌وجوهای اینترنتی سبب می‌شود فرد بدترین نتایج را در نظر بگیرد.

یکی از مشکلات مرتبط با فناوری نیز چاقی مفرط و اضافه وزن است. هنگام استفاده از یک گجت اصولا کاربر در یک نقطه بی‌حرکت می‌‌ماند. افرادی که بطور مداوم از فناوری استفاده می‌کنند، اصولا زیاد ورزش نمی‌کنند و همین امربه چاقی و اضافه وزن منجر می‌شود. استفاده مداوم از فناوری و اینترنت به قوز کردن و فشار به ستون فقرات منجر می‌شود. شاید حتی برخی کاربران نوجوان از وجود این قوز به خود ببالند و آن را نشانه هوشمندی بدانند. اما چنین روندی به اختلال حرکتی فرد منجر می‌شود. ممکن است فرد هنگام تماشای تلویزیون متوجه شود که حرکات دست او محدود شده یا نمی‌تواند سر خود را خم کند.  به هرحال فناوری نیز مانند شمشیری دو لبه عمل می‌کند. این اختلالات هرچند ساده، زندگی انسان را مختل می‌کنند. این اختلالات همیشه در کمین کاربران و به خصوص نوجوانان و کودکان هستند. درهمین راستا کاربران باید میزان استفاده از فناوری‌های نوین و اینترنت را کنترل کنند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران