شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122702 | |

اتحادیه اروپا اجرای قانون حفاظت از داده خود را از چند روز قبل آغاز کرده و این امر موجب سردرگمی و وحشت شرکت‌های فناوری آمریکایی شده که به جمع‌آوری فله‌یی داده‌های کاربران عادت دارند.

آسین‌ایج  

اتحادیه اروپا اجرای قانون حفاظت از داده خود را از چند روز قبل آغاز کرده و این امر موجب سردرگمی و وحشت شرکت‌های فناوری آمریکایی شده که به جمع‌آوری فله‌یی داده‌های کاربران عادت دارند. بر اساس قانون یادشده همه شرکت‌های اینترنتی و فناوری باید برای جمع‌آوری هرگونه اطلاعات شخصی کاربران خود از آنها به‌طور واضح و شفاف اجازه بگیرند. همین مساله باعث شده تا شرکت‌های آمریکایی درصدد تغییر خط مشی‌ها و سیاست‌های حریم شخصی خود برآیند تا با جریمه و تعقیب قضایی مواجه نشوند.

اما طی دو روزی که از اجرای این قانون می‌گذرد، فیس‌بوک و گوگل با شکایات حقوقی بی‌سابقه‌یی از سوی برخی کاربران خود مواجه شده‌اند که خواستار دریافت غرامت‌های کلان از این دو شرکت به علت نقض حریم شخصی و جمع‌آوری بدون اجازه داده‌های خود هستند. بر اساس یکی از شکایات یادشده فیس‌بوک و گوگل به ترتیب باید 3.9 و 3.7 میلیارد یورو غرامت پرداخت کنند. شاکی اصلی این دو پرونده یک فعال اتریشی حقوق مدنی و حامی حفظ حریم شخصی به نام مکس شریمز است که مدت‌هاست از سیاست‌های گوگل و فیس‌بوک در زمینه جمع‌آوری اطلاعات خصوصی کاربران انتقاد می‌کند. وی علاوه بر گوگل و فیس‌بوک زیرمجموعه‌های آنها مانند اینستاگرام و واتس اپ را هم مورد پیگرد قضایی قرار داده و حتی شکایتی را به‌طور خاص بر علیه سیستم عامل اندروید تنظیم کرده است. این دو شرکت در واکنش، اتهامات وارد شده به خود را رد کرده و می‌گویند اقدامات لازم برای اجرای مفاد قانون تازه را انجام داده‌اند و مانند گذشته به حفظ حریم شخصی و امنیت کاربران به‌طور جدی اهمیت می‌دهند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران