شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گیزمگ «الیور نیکولز» با نمونه اولیه روبات شیشه پاک‌کن خودکار خود، برنده جایزه موسوم به «گوردون‌ای مور» در نمایشگاه بین‌المللی علوم و مهندسی اینتل شد.

گیزمگ  «الیور نیکولز» با نمونه اولیه روبات شیشه پاک‌کن خودکار خود، برنده جایزه موسوم به «گوردون‌ای مور» در نمایشگاه بین‌المللی علوم و مهندسی اینتل شد.

نمایشگاه بین‌المللی علوم و مهندسی اینتل (ISEF) چندین سال است در حال برپایی است که برگزیدگان قبلی آن یک سیستم خودران ارزان‌قیمت وسایل نقلیه، یک ابزار نرم‌افزاری برای تشخیص سرطان و یک سیستم برای بهبود کیفیت هوا در کابین هواپیما را توسعه داده بودند.

این نمایشگاه به‌عنوان بزرگ‌ترین رقابت بین‌المللی پیش‌دانشگاهی شناخته می‌شود که در سال‌جاری نزدیک به 1800 شرکت‌کننده از 420 نمایشگاه مرتبط در 81 کشور داشت که همه آنها برای دریافت بخشی از جوایز و بورس تحصیلی به ارزش 5 میلیون دلار رقابت می‌کنند. اما برای جایزه «گوردون‌ای مور» (Gordon E Moore) تنها یک برنده وجود دارد و امسال این افتخار برای روبات اتوماتیک پاک‌کننده پنجره ساختمان‌های بزرگ تجاری نصیب «الیور نیکولز» 19ساله از سیدنی استرالیا شد.

جایزه «گوردون‌ای مور» که به افتخار بنیانگذار اینتل نام‌گذاری شده است، 75 هزار دلار ارزش دارد و امسال به طراح یک روبات تمیزکننده پنجره تحویل داده شده است که گفته شده سقوط یک مستخدم هنگام تمیز کردن پنجره‌ها در مدرسه «الیور» و شکستن پای او، الهام‌بخش وی برای طراحی این روبات بوده است.

ساخت این روبات برای «الیور» 2300 دلار هزینه در برداشته است. این روبات دارای هشت چرخ است که در یک پیکربندی 4 × 2 نصب شده‌اند و به یک قرقره روی بام ساختمان متصل می‌شود و پنجره کثیف را از بالا به پایین تمیز می‌کند.

این روبات قابلیت حرکت به تمام جهات را دارد و پس از تمیز کردن هر پنجره به‌صورت کامل، به سراغ پنجره بعدی می‌رود.

گفته می‌شود که این سیستم قادر به فعالیت در شرایط وزش باد با سرعت 45 کیلومتر بر ساعت است و می‌تواند جایگزین روش‌های کنونی با هزینه 11 هزار دلار برای هر بار تمیز کردن پنجره‌ها شود. ضمن اینکه به کاهش آسیب انسانی کمک می‌کند.

جایزه اینتل تنها جایزه‌یی نیست که این تمیزکننده روباتیک موفق به کسب آن شده است. «نیکولز» در ماه فوریه جایگاه اول را در رده مهندسی بنیاد علوم و مهندسی «بیلیتون» در ملبورن به‌دست آورد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران