شماره امروز: ۵۴۷

وزیر ارتباطات خبر داد

| کدخبر: 121886 | |

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان اینکه «بسیاری از فیلترشکن‌ها کاربرد ضدامنیتی دارند و نوعی باج افزار به شمار می‌روند»، گفت، فراگیر شدن فیلترشکن‌ها تبعات زیادی دارد و به همین دلیل حرکت برای مسدود کردن آنها آغاز شده است.

گروه دانش و فن  

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان اینکه «بسیاری از فیلترشکن‌ها کاربرد ضدامنیتی دارند و نوعی باج افزار به شمار می‌روند»، گفت، فراگیر شدن فیلترشکن‌ها تبعات زیادی دارد و به همین دلیل حرکت برای مسدود کردن آنها آغاز شده است.

بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران نهم اردیبهشت ماه از صدور دستور قضایی مسدود‌سازی تلگرام خبر داد و اعلام کرد: فعالیت این پیام‌رسان در ایران از دهم اردیبهشت ممنوع است.

شامگاه چهاردهم اردیبهشت ماه، صفحه اینستاگرام حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران در مطلبی نوشت: مسدودسازی اخیر تلگرام نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تایید دولت است.

 محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران درباره افزایش استفاده از فیلترشکن‌ها پس از مسدودسازی این پیام‌رسان گفت: یکی از دلایل مخالفت دولت با فیلترینگ این است که اگر استفاده از برخی نرم‌افزارهای پیام‌رسان اثر مخربی داشته باشد، در کنار آن استفاده و فراگیر شدن فیلترشکن‌ها نتایج به مراتب مخرب‌تر امنیتی دارند.

وی افزود: بسیاری از فیلترشکن‌ها خدمات ظاهری خوبی به کاربر ارائه می‌دهند و به همین دلیل استفاده از آنها مورد توجه عده زیادی از مردم است اما بنا به گزارش‌هایی که مراکز معتبر منتشر می‌کنند، این فیلترشکن‌ها استفاده ضدامنیتی نیز دارند و نوعی باج‌ افزار هستند که به جمع‌آوری اطلاعات مشترک اقدام می‌کنند، بنابراین فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ها تبعات بسیار زیادی دارد.

عضو هیات دولت درباره نقش شرکت ارتباطات زیرساخت ایران برای مسدود کردن فیلترشکن‌ها یادآور شد: اقدام این شرکت در چارچوب مصوبه شورای عالی فضای مجازی و با فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ها صورت گرفته و نباید اجازه دهد فضای کشور پر از باج‌‌افزار شود و باید جلوی اینها گرفته شود، به همین دلیل حرکت برای مسدود کردن فیلترشکن‌‌ها آغاز شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از شیوه مسدود کردن تلگرام گفت: توسعه استفاده از فیلترشکن‌ها از اهداف دشمنان به‌خصوص امریکا برای براندازی نرم نظام جمهوری اسلامی ایران است.

آذری جهرمی به بروز اختلال‌های اینترنتی هم اشاره کرد و افزود: اختلال اینترنتی موضوع بدی است و از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات خواسته شده موضوع پیگیری شود؛ به اپراتورها هم در این باره تذکر داده شده تا رسیدگی کنند و عصر دوشنبه نیز جلسه‌یی با حضور اپراتورها برای بررسی این موضوع تشکیل شد. وزیر ارتباطات تاکید کرد: مسدودسازی فیلترشکن‌‌ها نباید سبب افت کیفیت اینترنت یا ایجاد مشکلاتی برای کسب و کارها شود.

وی ادامه داد: قرار نیست با دستور فیلترینگی که صادر شده و با مخالفت‌های بسیاری از مردم مواجه شده است، به باج‌افزارها و فیلترشکن‌ها اجازه داد که در کشور توسعه پیدا کنند.

به گزارش ایرنا، آذری جهرمی با یادآوری زیان‌هایی که استفاده از فیلترشکن به کشور و مردم تحمیل می‌کند، ابراز امیدواری کرد: مسوولانی که متصدی فیلترینگ هستند، به این موضوع توجه داشته باشند، زیرا این مساله یک تهدید بزرگ است و باید مردم را درباره استفاده از فیلترشکن توجیه کنیم تا آنها همراهی کنند. عضو شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: در هر تصمیمی اگر همراهی مردم نباشد، نتیجه آن گستردگی باج‌افزارها می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فراگیر شدن فیلترشکن‌‌ها مطلوب کسانی است که همواره به دنبال براندازی کشور بودند و این صحیح نیست، گفت: وزارت امور خارجه امریکا در سال 89 جزو برنامه‌هایی که برای براندازی جمهوری اسلامی داشت، توسعه فیلترشکن‌ها بود و حتی گوشی‌های اپل را به نوعی در بازار ایران عرضه می‌کرد که بدون فیلترشکن کار نکنند.

آذری جهرمی با بیان اینکه پیام‌رسان و استفاده از ابزار ارتباطی، انتخاب کاربر است، افزود: اینکه ما به استفاده از یک پیام‌رسان قائل باشیم یا نه، تغییری در انتخاب مردم ندارد.

وی تاکید کرد: البته سیاست کشور ترویج پیام‌رسان‌های بومی است و ما بر این اساس مصوباتی در شورای عالی فضای مجازی داشتیم و پیام‌رسان‌هایی هم در این حوزه فعال شده‌اند اما این پیام‌رسان‌ها باید خدمات متنوع و کاربری‌های لازم را برای مردم فراهم کنند و همچنین اعتماد مردم را جلب کنند.

 ثبت 10 میلیون پیام‌رسان‌ داخلی

آذری جهرمی درباره میزان کاربران پیام‌رسان‌های بومی بیان کرد: تا روز دوشنبه 10 میلیون نصب فعال از تعرفه‌های داخلی روی گوشی‌های همراه داشتیم که البته به معنای 10 میلیون نفر نیست زیرا ممکن است یک نفر چند اپلیکیشن نصب کرده باشد، با وجود این آمار قابل‌توجهی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مردم از پیام‌رسان‌های مختلف استفاده می‌کنند و انحصاری نیز وجود ندارد، اظهار کرد: البته هنوز ابراز نارضایتی از اقدام انجام شده در خصوص مسدود شدن یک پیام‌رسان خارجی وجود دارد اما واقعیت این است که هم پیام‌رسان‌های داخلی به تدریج جایگاه خود را پیدا می‌کنند.

آذری جهرمی با بیان اینکه توسعه استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی نیاز به زمان دارد، اظهار داشت: باید نوع برخورد با فضای مجازی اصلاح شود.

وی با یادآوری اینکه اگر بخواهیم ظرفیت‌های بومی داشته باشیم و آنها را رشد دهیم، باید شاخص‌های خود را تغییر داده و حمایت کنیم، افزود: درنهایت مردم هستند که تصمیم می‌گیرند از چه ابزاری استفاده کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: تمایل ما براساس سیاست‌های حاکمیتی، ترویج پیام‌هارسان‌های بومی است و البته یک سیاست خدشه‌ ناپذیر و مهم در جمهوری اسلامی بر پایه انتظارات مردم تامین شده که نظرات مردم را لحاظ کنیم و به آن احترام بگذاریم. سرویس‌های داخلی هم اگر می‌خواهند شکل بگیرند، باید بر پایه احترام و اعتماد مردم باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران