شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121816 | |

اکنون که آخرین طراحی موشک «فالکون9» به فضا پرتاب شده است، الون ماسک طی پیامی اعلام کرده است که این موشک تا 5 سال آینده، 300 ماموریت فضایی دیگر را انجام خواهد داد.

انگجت|

 اکنون که آخرین طراحی موشک «فالکون9» به فضا پرتاب شده است، الون ماسک طی پیامی اعلام کرده است که این موشک تا 5 سال آینده، 300 ماموریت فضایی دیگر را انجام خواهد داد.

الون ماسک، مدیر «اسپیس ایکس» (SpaceX) تخمین زده است که این شرکت تا پنج سال آینده 30 تا 40 هسته برای تقریبا 300 ماموریت موشک «فالکون9» خواهد ساخت. به عبارتی دیگر، انتظار می‌رود که در این موشک پیشگام، از هر هسته، چندین بار استفاده شود. حال که این موشک به فضا پرتاب شده است، چند سوال راجع به آینده آن مطرح است. سوالی با این مضمون که پس از ماموریت نهایی این موشک، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

پس از گذشت 5 سال، موشک «BFR» جایگزین «فالکون9» خواهد شد و ماموریت‌هایی به «مریخ»، «ماه» و «سیاره‌های خارج از منظومه شمسی» را انجام خواهد داد. «اسپیس ایکس» روی جایگزینی موشک «BFR» به جای فالکون 9 تمرکزی ویژه کرده است. سوالی دیگر که راجع به این موشک مطرح است، هزینه‌های آن است. در حال حاضر، تقریبا 50 میلیون دلار برای هر پرتاب مجدد «فالکون9» هزینه می‌شود. این درحالی است که 300 ماموریت فضایی برای کمتر از 30 موشک، هزینه‌های پرتاب را به‌طور چشمگیری کاهش خواهد داد. الون ماسک معتقد است طی چند سال آتی، امکان دسترسی به فضا آسان‌تر خواهد شد.

الون ماسک طی پیامی در صفحه مجازی خود در توئیتر نوشت: «اسپیس ایکس» تا پنج سال آینده، قادر خواهد بود 30 تا 40 هسته موشک را برای 300 ماموریت موشک «فالکون9» بسازد و پس از آن، این موشک را بازنشست خواهد کرد و «BFR» را جایگزین آن خواهد کرد. فالکن ۹ موشکی تجاری از گروهِ موشک‌های شرکتِ اسپیس‌اکس است. فالکن ۹ برای بردن محموله به مدار زمین طراحی و ساخته شده و بلندای آن به ۶۷ متر می رسد. سوختِ فالکن، ترکیبی شاملِ اکسیژن مایع(LH2) و آر پی وان (گونه‌ای نفت سفید) است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران