شماره امروز: ۵۴۷

متخصصان دنیای سایبر، پردرآمدترین‌ها در جهان

| کدخبر: 121733 | |

امنیت کاربران در دنیای سایبر را می‌توان مهم‌ترین دغدغه کاربران دانست چرا که هرروز بر تعداد هکرها اضافه می‌شود

گروه دانش و فن|

امنیت کاربران در دنیای سایبر را می‌توان مهم‌ترین دغدغه کاربران دانست چرا که هرروز بر تعداد هکرها اضافه می‌شود و با تولد بد افزار‌های جدید و ویروس‌ها کاربران تهدید می‌شوند. تهدید‌هایی که در برخی مواقع منجر به باجگیری و افشای اطلاعات کاربران می‌شود. این درحالی است که با ظهور ویروس‌های خطرناک در برخی مواقع امنیت کشورها و دولت‌ها به چالش کشیده می‌شود ‌از این رو امنیت در دنیای سایبر می‌تواند شاه کلید پیشرفت باشد و در نقطه مخالف ضعف در دنیای سایبر می‌تواند مشکلات عدیده‌یی را به همراه داشته باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته شاغلین در دنیای سایبر و تامین‌کنندگان امنیت در این دنیای مجازی صاحب پردرآمد‌ترین مشاغل هستند. متخصصانی که در حوزه امنیت سایبری در کشورهای مختلف فعالیت می‌کنند دارای بیشترین حقوق و درآمد دریافتی هستند.

در سال‌های اخیر که حملات سایبری به‌شدت رشد کرده است، موسسه‌های تحقیقاتی و تحلیلی بسیاری در جهان هشدار داده‌اند که سال ۲۰۱۸ سال حملات سایبری و بدافزاری به سازمان‌های بزرگ، شرکت‌ها و نهادهای دولتی در جهان خواهد بود.

تحقیقاتی که به تازگی انجام شده است نشان می‌دهد که مشاغل حوزه امنیت سایبری در مقایسه با سایر مشاغل و تخصص‌های جهان بیشترین حقوق دریافتی را می‌گیرند. این درحالی است که طبق همین گزارش‌ها، مشاغل حوزه آموزش و فناوری ارتباطات کمترین میزان حقوق را در میان صاحبان مشاغل به خود اختصاص داده‌اند.

به گفته بسیاری از تحلیلگران، دلیل آنکه محققان و پژوهشگران فعال در حوزه امنیت سایبری نسبت به سایر مشاغل حقوق بیشتری دریافت می‌کنند، این است که در سال‌های اخیر مساله حفاظت از اطلاعات شخصی و مالی کاربران و شرکت‌های کوچک و بزرگ تجاری در جهان بسیار پررنگ‌تر از سال‌های گذشته شده است و این بدان معناست که اهمیت امنیت سایبری این روزها بسیار بیشتر از قبل است و باید کشورهای مختلف به تقویت و افزایش قوای دفاعی خود در برابر حملات سایبری خطرناک و مهلک بپردازند و نیروهای قدرتمندی را در این حوزه تربیت کنند تا بتوانند در صورت لزوم، اقدامات لازم را برای مقابله با حملات سایبری انجام دهند.

براساس گزارش‌های منتشر شده از سوی موسسه تحقیقاتی Exabeam مبنی بر حقوق متخصصان علوم مختلف، حقوق دریافتی کارشناسان امنیت سایبری بطور متوسط در شرکت‌های بزرگ حدودا ۷۵هزار دلار الی ۱۰۰هزار دلار است که این میزان در شرکت‌های کوچک تقریبا به مبلغ ۵۰ هزار دلار تا ۷۵هزار دلار می‌رسد.

این گزارش‌های سالانه از میزان حقوق و درآمد ماهانه کارمندان و متخصصان حوزه‌های مختلف در جهان می‌تواند به آن دسته از دانش‌آموزان، دانشجویان و کارجویانی کمک بسزایی کند که هنوز وارد بازار کار نشده یا به دنبال رشته تحصیلی پردرآمدی هستند.

در این نظرسنجی‌ها و تحقیقات صورت گرفته، بیش از ۴۰درصد متخصصان و افراد فعال در حوزه امنیت سایبری که دارای مدرک دانشگاهی کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند، از میزان حقوق و درآمد ماهانه خود اعلام رضایت و خشنودی کرده‌اند. اما ۶۰ درصد سایر متخصصان که دارای مدرک دانشگاهی دکتری و بالاتر بوده‌اند، چندان از میزان درامد خود راضی نبودند. آنها علت عدم رضایت خود را مدرک بالای دانشگاهی و زحمات بسیار زیادی که برای کسب مدرک دکتری و تخصص خود کشیده‌اند، عنوان کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بدافزارها، باج ‌افزارها و حملات DDOS ازجمله تهدیدهای امنیتی بودند که از سال ۲۰۱۶ کاربران فضای مجازی را در معرض خطر حملات سایبری قرار داده‌اند و موجب لو رفتن اطلاعات شخصی و محرمانه آنها شده است. طبق آمار، حملات سایبری در سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی نیز به اوج خود رسیده و حالا خبر اینکه قرار است در سال‌های آتی اوضاع از اینکه هست هم نابسامان‌تر شود، بسیار نگران‌کننده به نظر می‌رسد.

همانطور که در اخبار گذشته اشاره شده است، سالانه بانک‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی بزرگی در سراسر جهان متحمل خسارات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شوند که ازجمله مهم‌ترین آنها می‌توان به حمله سایبری به شرکت مالی اکوئیفاکس در امریکا، سازمان بهداشت و سلامت در انگلستان، وزارت‌های دفاع و امور خارجه بسیاری از کشورها، شرکت حسابرسی دیلویت (Deloitte) در امریکا اشاره کرد. بنابراین می‌توان گفت خطر حملات سایبری در کمین تمامی افراد، کاربران و شرکت‌های کوچک و بزرگ در جهان است و دیگر نمی‌توان ادعا کرد که کسی از گزند و خطرات حملات سایبری در امان است. حمله سایبری توسط بدافزار واناکرای(WannaCry) به طور قطع یکی از مهلک‌ترین حملاتی است که در طول سال‌های اخیر صورت گرفته است.

حملاتی که بدافزار واناکرای در سال گذشته به کشورها، سازمان‌ها و شرکت‌های بسیاری کرد، خسارات جبران‌ناپذیر بسیاری را برای آنها برجای گذاشت. به تازگی نیز ویروس رایانه‌یی و بدافزار «خرگوش بد» سر و صدای بسیاری به راه انداخته است و به شرکت‌ها و بانک‌ها و موسسات کوچک و بزرگی در کشورهای مختلف به خصوص در اروپا حمله کرده و اطلاعات محرمانه آنها را به سرقت برده است.

این درحالی است که در سال 2018 پیش‌بینی شده است که یکی از مهم‌ترین خطراتی که کشورها و دولت‌ها را تهدید می‌کند حملات سایبری است و باید برای جلوگیری از این حملات و حملات هکر‌ها سیستم‌ها امن شود، ‌سیستم‌هایی که مانع نفوذ هکر‌ها شود ‌از این رو به نظر می‌رسد، حرفه متخصصان امنیت سایبری در سال پیش رو شاهد جهش درآمدی چشمگیر شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران