شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121171 | |

ایسنا| در روز بیش از ۶ تا ۷میلیون حمله سایبری به کشور اتفاق می‌افتد که درصدی از آن تاثیری در زیرساخت‌ها، سامانه‌ها و... ندارند

ایسنا| در روز بیش از ۶ تا ۷میلیون حمله سایبری به کشور اتفاق می‌افتد که درصدی از آن تاثیری در زیرساخت‌ها، سامانه‌ها و... ندارند اما بنا بر اعلام مسوولان در سال گذشته ۲۹۶حمله جدی به سامانه و زیرساخت‌های کشور صورت گرفت که مبدأ و منشأ ۵۰ درصد از این حملات از سوی امریکا و چین و ۳۰درصد از سوی برخی کشورهای اروپایی مثل هلند و آلمان بوده است.

براساس آمارها از 7.3میلیارد جمعیت دنیا 4.2میلیارد نفر امروز به اینترنت دسترسی دارند که در کشور ما طبق اعلام وزارت ارتباطات ۵۶ میلیون نفر به اینترنت دسترسی دارند. همچنین بیش از ۹۳۷هزار وب‌سایت با دامنه .ir در کشور فعالیت می‌کنند. همچنین آمار ۴۰میلیونی کاربران در تلگرام و ۲۰میلیونی در اینستاگرام هم اخیرا درحالی اعلام شد که این دو پیام‌رسان هیچ سروری در کشور ندارند.  مسوولان از رشد ۱۰برابری اینترنت در کشور خبر داده و اعلام می‌کنند که ۵۶ میلیون سیم‌کارت در اختیار مردم است که از این میزان نزدیک به ۸۰ درصد از «اینترنت همراه» استفاده می‌کنند و بیش از ۴۱۲میلیون کارت بانکی در کشور در اختیار مردم وجود دارد؛ یعنی به طور متوسط هر ایرانی 5 تا 6 کارت بانکی دارد. آمار دیگر به وجود اینترنت نسل سوم و چهارم در ۱۰۳۸شهر و ۲۸هزار روستا مربوط است. آن سوی این رشد اینترنت اما به جرایم سایبری مربوط است که متاسفانه طبق اعلام رییس پلیس فتا از سال ۱۳۹۰ تاکنون میزان جرایم سایبری ۹۰۰درصد افزایش و به فراخور رشد سایبری جرم نیز افزایش داشته است.  نکته قابل توجه اینکه در حملات سایبری؛ بانک‌ها و موسسات پولی و مالی در اولویت و هدف اصلی هستند همچنین زیرساخت‌های مخابراتی، حوزه‌های انرژی مثل برق‌وگاز و صنایع پخش فرآورده‌های نفتی نیز جزو اهداف حملات سایبری بوده‌اند و به گفته مسوولان اساسا این حملات به دنبال اختلال در نظام پولی و بانکی و زیرساخت‌های کشور صورت می‌گیرد و در بین ۱۱بانک مورد حمله از سوی ۳۲بانک بیشتر بانک‌هایی مورد هدف واقع شدند که دارای بیشترین مشتری و گردش مالی بودند و بیشترین حملات از نوع «دیداس»؛(یعنی ایجاد اختلال) بوده است. خوشبختانه تاکنون هیچ آسیب جدی به زیرساخت‌های کشور نداشتیم و با هم‌افزایی دستگاه‌های مسوول اقدامات مقابله‌یی و پیشگیرانه مطلوبی صورت گرفته است.  در هر حال برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی، مزاحمت‌های اینترنتی، کلاهبرداری‌های رایانه‌یی، هتک حیثیت و نشر اکاذیب و انتشار فیلم‌های خصوصی افراد در شبکه‌های اجتماعی در صدر جرایم سایبری هستند.  بیشترین جرایم سایبری مربوط به تهران بزرگ، خراسان رضوی، فارس و اصفهان بوده و کمترین جرایم در استان‌های یزد، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و جزیره کیش اتفاق افتاده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران