شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پژوهشگران فعال در حوزه امنیت سایبری به تازگی در یافته‌اند که اسپیکرهای هوشمند الکسای آمازون قابلیت شنود و جاسوسی از کاربران را دارند.

هکر نیوز|

 پژوهشگران فعال در حوزه امنیت سایبری به تازگی در یافته‌اند که اسپیکرهای هوشمند الکسای آمازون قابلیت شنود و جاسوسی از کاربران را دارند.

این روزها که بحث بر سر آسیب‌پذیری، حفره‌های امنیتی و امکان جاسوسی در محصولات مختلف حوزه تکنولوژی بالا گرفته است، محققان امنیتی در تلاشند تا با کشف این ضعف‌های امنیتی، کاربران و شرکت‌های تولیدکننده این محصولات را آگاه و مطلع سازند تا علاوه بر اینکه حواس خود را در این باره بیشتر جمع ‌کنند، به برطرف کردن این مسائل امنیتی نیز بپردازند.

حالا به تازگی پژوهشگران فعال در حوزه امنیت سایبری قابلیتی را در اسپیکرهای هوشمند محبوب و پرطرفدار شرکت آمازون موسوم به «الکسا» یا «اکو» کشف کرده‌اند که به این محصول کاربردی اجازه می‌دهد صدای کاربران در محیط خانه و سرکارشان را ثبت و شنود کند و در صورت برقراری اتصال به اینترنت و شبکه جهانی وب، این فایل‌های صوتی خصوصی کاربران توسط هکرها، مجرمان سایبری و حتی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی شنود و ردیابی شوند.

به عقیده آنها، اسپیکرهای هوشمند اکوی آمازون همواره صدای کاربران را ثبت و ضبط می‌کنند و انگار که شما یک دستگاه جاسوسی را خود با دستان خود به خانه آورده تا تمامی اطلاعات رد و بدل شده شما را به صورت فایل‌های صوتی دریافت کرده و امکان سوءاستفاده از آن را به سایرین و افراد ناشناس احتمالی بدهد.

بطور کلی، اسپیکرهای هوشمند به کاربران این امکان را می‌دهند تا در صورت داشتن مشغله، وسایل خانگی خود را با دستورهای صوتی کنترل کنند به عنوان مثال، از وضعیت آب و هوا و جدیدترین اخبار مطلع شده، تایمر و زنگ هشدار برای خود تنظیم کرده، با دوستان و خانواده خود تماس برقرار کرده و پیامک رد و بدل کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران