شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120687 | |

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور از افزایش تعداد پیام رسان‌های منتخب مورد حمایت از 5 به 7عدد، ثبت‌نام 12میلیون نفر در پیام‌رسان‌های داخلی،

روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی کشور|

 دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور از افزایش تعداد پیام رسان‌های منتخب مورد حمایت از 5 به 7عدد، ثبت‌نام 12میلیون نفر در پیام‌رسان‌های داخلی، کاهش 10درصدی ترافیک تلگرام در ایران پس از ابلاغ دولت و دستور به پیام‌رسان‌های داخلی برای حفظ شامد کانال‌ها برای مدت محدود خبر داد.

سیدابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور اظهار کرد: بعضی‌ها از خارج با تحریک مردم قصد ایجاد تشویش برای عدم اعتماد به حفظ حریم خصوصی افراد در پیام‌رسان‌های داخلی در کشور را دارند، این درحالی است که بخش اعظم فعالیت مردم در فضای مجازی در حوزه‌های اقتصاد، ورزشی، فرهنگی و آموزشی و خدماتی همچون دولت الکترونیک بوده و ایران در حفظ حریم خصوصی شهروندان خود در این حوزه‌ها در دنیا سرآمد است.

وی با اشاره به فضا‌سازی‌های بسیار منفی درخصوص حفظ حریم خصوصی افراد در پیام رسان‌های داخلی، تاکیدکرد: با وجود فضاسازی‌های منفی در این خصوص شاهد هستیم در این مدت کوتاه نزدیک به 12میلیون نفر در پیام‌رسان‌های داخلی هویت خود را ثبت کردند که البته شاید همه آنها فعال نباشند اما این روند با سرعت خیلی زیادی ادامه داشته و منحنی آن صعودی است بنابراین مردم به اعتقاد من انتخاب خود را کرده و به پیام رسان‌های داخلی که کالای ایرانی است، اعتماد دارند.

فیروزآبادی اظهار کرد: تمامی پیام رسان‌های خارجی می‌توانند مورد حمله همه شهروندان خارجی و ایرانی قرار بگیرند. بنابراین پیام‌رسان‌های خارجی در خطر تعرض دنیا هستند و در صورتی که این اتفاق بیفتد هیچ نظامی وجود ندارد که بتوانیم حریم خصوصی شهروندانمان را حفظ کرده و هویت حمله‌کننده را تشخیص دهیم ولی در پیام رسان‌های داخلی اگر تعرض، هک و حمله ویروسی اتفاق بیفتد قابلیت شناسایی، پیگیری و تعقیب قانونی مطابق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی وجود دارد. وی با تاکید بر اینکه به ملت ایران اطمینان می‌دهیم از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ظرفیت لازم فراهم شود اما به هر حال کار پیچیده و تاکتیکی در پیش است که باید به تدریج صورت گیرد، تصریح کرد: بحث خروج از انحصار تلگرام مدت‌هاست که در برنامه قرار داشته و از شروع سال وارد مرحله جدیدی شدیم که تاکنون اطلاع‌رسانی منظم درخصوص مضرات فعالیت در شبکه تلگرام به مردم شده و خوشبختانه برای شکستن این انحصار همه قوای کشور وفاق دارند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: دولت در بخشنامه‌یی تمام دستگاه‌های بخش دولتی و عمومی کشور را ظرف یک هفته موظف کرد تا از تلگرام به شبکه‌های پیام رسان داخلی کوچ کنند که با سرعت بسیار خوبی این کوچ شروع شد و در این مدت ما شاهد کاهش 10درصدی پهنای باند مصرفی کشور در تلگرام بودیم که این موفقیت بسیار بزرگی است.

وی با اشاره به کاهش 27درصدی بازدیدها و 17درصدی تولید مطالب در این مدت در تلگرام گفت: این نشان‌دهنده اتحاد ملت ماست و ما باجدیت این طرح را پیگیری خواهیم کرد و در مرحله بعد تمامی کسب وکارهای فعال در تلگرام نسبت به کوچ اقدام خواهند کرد. رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور در رابطه با حفظ حقوق فعالان کسب وکارها در فضای تلگرام اعلام کرد: سال گذشته در شورای عالی فضای مجازی کشور مصوب کردیم تا کانال‌هایی که بالای 5 هزار عضو دارند باید در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دریافت کد شامد ثبت نام کنند که این کد هویت و اصالت کانال است و بر همین اساس در پیامی که به تمامی کانال‌ها ارسال شد اعلام کردیم که پیام‌رسان‌ها کد شامد این کانال‌ها را حفظ کرده تا این کانال‌ها برای ثبت خود به پیام‌رسان داخلی مراجعه کنند اما این برای مدت محدودی است و باید هر چه سریع‌تر کانال‌ها برای حفظ دامنه شان در پیام‌رسان‌های داخلی فعال شوند البته کانال‌ها می‌توانند در پیام‌رسان‌های خارجی که درکشور فعالیت دارند نیز حضور داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه 5 پیام رسان داخلی را پیش از این انتخاب کرده بودیم که با توجه به استقبال مردم از دو پیام رسان بله و ایتا، این پیام رسان‌ها نیز به عنوان منتخب مردم مورد تایید قرار گرفتند، تصریح کرد: از تمامی پیام‌رسان‌های منتخب حمایت خواهیم کرد و این حمایت شامل تامین فضا، نگهداری داده، پهنای باند، تعرفه، وام بانکی و هر آنچه از لحاظ سخت‌افزاری امکان‌پذیر است، خواهد بود. همچنین از پیام رسان‌ها به‌طور مثال خواستیم تا باتی را فراهم کنند که انتقال اطلاعات موجود در تلگرام به پیام‌رسان‌های داخلی به سهولت انجام شود که براساس گزارش‌ها اکثر پیام رسان‌ها ی داخلی این بات را ایجاد کرده و در اختیار کاربرانی که کانال‌های پرظرفیت دارند، قرار دادند.

فیروزآبادی گفت: اطمینان داشته باشید که پیام رسان‌های داخلی پاسخگوی نیاز مردم خواهند بود و در صورتی که مشکلاتی در این پیام‌رسان‌ها به وجود آمد به مرکز ملی فضای مجازی اعلام کنند تا در جلسات کارشناسی با مسوولان این پیام‌رسان‌ها نسبت به رفع آنها اقدام شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران