شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120206 | |

دولت فرانسه اعلام کرده که قصد دارد با معرفی و توسعه یک پیام‌رسان رمزنگاری شده داخلی، مقامات بلندپایه و وزرای این کشور را تحت تاثیر نگرانی‌های امنیتی،

تک‌کرانچ  

دولت فرانسه اعلام کرده که قصد دارد با معرفی و توسعه یک پیام‌رسان رمزنگاری شده داخلی، مقامات بلندپایه و وزرای این کشور را تحت تاثیر نگرانی‌های امنیتی، از استفاده از تلگرام و واتس اپ منع کند. این روزها که جنجال‌های بسیاری بر سر مسائل امنیتی و افشای اطلاعات بر سر غول‌های تکنولوژی همچون فیس بوک به وجود آمده و انگشت‌های اتهام برخی کشورها نیز به سمت و سوی شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها به نشانه رفته است، وزارت امنیت دیجیتال فرانسه حالا اعلام کرده است که این کشور می‌خواهد از انحصار پیام‌رسان‌هایی که ممکن است توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کنترل و نظارت شود، خارج شود.

به همین دلیل هم درصدد معرفی و عرضه یک پیام‌رسان کاملا امن و رمزنگاری شده فرانسوی است تا وزیران و مقامات بلندپایه اجرایی این کشور بدون داشتن هیچ نگرانی امنیتی خاصی، بتوانند به راحتی گفت‌وگو کرده و تبادل اطلاعات کنند. منیر محجوبی - سخنگوی وزارت دیجیتال فرانسه- در این باره می‌گوید: با اینکه هم‌اکنون وزیران دولت و مقامات بلندپایه [فرانسه] همگی از پیام‌رسان‌های امنیتی خاص استفاده می‌کنند، اما با این حال بسیاری از آنان نیز از اپلیکیشن‌های محبوب و پرطرفداری همچون تلگرام و واتس اپ استفاده می‌کنند که این امر احتمال افشای اطلاعات محرمانه آنها و همچنین نظارت و دسترسی نهادهای امنیتی ایالات متحده امریکا و روسیه را افزایش می‌دهد. وی در ادامه سخنانش به علاقه امانوئل ماکرون - رییس‌جمهور کنونی فرانسه - به استفاده از پیام‌رسان تلگرام نیز اشاره کرد و گفت که مقامات فرانسه احتمالا در آینده باید با این پیام‌رسان خداحافظی کنند. وی افزود: پیام‌رسان واتس اپ یک اپلیکیشن بسیار امن و رمزنگاری شده است اما از آنجایی که چند سالی است تحت مالکیت فیس بوک قرار گرفته ممکن است قضیه رسوایی فیس بوک و اتهام دست داشتن در افشای اطلاعات و حریم شخصی کاربران روی واتس اپ نیز تاثیر بگذارد و نگرانی‌هایی را ایجاد کند.

به گفته او البته این امر راجع به کاربران عادی و عموم مردم صدق نمی‌کند و ما برای مردم عادی قصد نداریم هیچ گونه ممنوعیتی را اعمال کنیم اما مقامات بلندپایه دولتی موظف خواهند بود از یک پیام‌رسان بومی رمزنگاری شده استفاده کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران