شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119129 | |

تحقیقی جدید نشان می‌دهد موبایل‌ها به روند گرمایش زمین دامن می‌زنند. به‌طوری‌که سهم انتشار گازهای گلخانه‌یی این دستگاه‌ها از ۴درصد در ۲۰۱۰ به ۱۱درصد در ۲۰۲۰ می‌رسد.

میل آنلاین|

تحقیقی جدید نشان می‌دهد موبایل‌ها به روند گرمایش زمین دامن می‌زنند. به‌طوری‌که سهم انتشار گازهای گلخانه‌یی این دستگاه‌ها از ۴درصد در ۲۰۱۰ به ۱۱درصد در ۲۰۲۰ می‌رسد.

تحقیقات مختلف نشان داده دلیل اصلی تغییرات آب و هوایی انتشار کربن است و بسیاری افراد تصور می‌کنند سوخت‌های فسیلی، استخراج از معدن و حمل و نقل عامل اصلی این آلودگی هستند. اما به ندرت انگشت اتهام به سمت صنعت رایانه و موبایل گرفته می‌شود. این درحالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند دنیای سایبری اطلاعات و فناوری‌های رایانشی (ICT) می‌توانند جایگزینی برای فعالیت‌های فیزیکی باشند که گازهای گلخانه‌یی تولید می‌کنند. اما تحقیقی در نشریه Journal of Cleaner Production سهم این بخش ازجمله رایانه، لپ‌تاپ، مانیتور، موبایل و تبلت و همچنین بخش‌های زیربنایی مانند مراکز اطلاعات و شبکه‌های مخابرات را در فرآیند گرمایش جهانی بررسی کرده است. نتایج بررسی‌ها نشان داد تاثیر این بخش بر گرمایش زمین از یک درصد در ۲۰۰۷ میلادی به 3.5درصد در ۲۰۲۰ و ۱۴ درصد در ۲۰۴۰ میلادی می‌رسد. همچنین این تحقیق نشان داد روند تاثیرگذاری این صنعت افزایشی خواهد بود بنابراین نمی‌توان امیدوار بود ICT روند گرمایش جهانی را متوقف کند.

تحقیق نشان داد سهم موبایل‌ها در انتشار گازهای گلخانه‌یی از ۴درصد در ۲۰۱۰ میلادی به ۱۱درصد در ۲۰۲۰ می‌رسد. همچنین محققان تخمین می‌زنند در همین بازه زمانی انتشار سالانه گازهای گلخانه‌یی موبایل‌ها از ۱۷ به ۱۲۵ مگاتن دی اکسید کربن برسد. این رقم نشانگر ۷۳۰ درصد رشد است.

جالب آنکه بخش اعظم این گازها مربوط به فرآیند تولید موبایل است. علاوه بر انرژی مصرفی جهت تولید دستگاه، انرژی مورد استفاده برای استخراج مواد به کار رفته در آن مانند طلا است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران