شماره امروز: ۵۴۷

کاربران نگران نباشند

| کدخبر: 111546 | |

تلگرام فیلتر می‌شود، خبری که چندین ماه است از سوی برخی از کاربران در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود و در این بین برخی افراد سود جو با معرفی برخی فیلترشکن‌ها مخصوص تلگرام این امیدواری را به کاربران داده‌اند که در صورت خرید این فیلترشکن تلگرام آنها فیلتر نمی‌شود.

گروه دانش و فن  مرجان محمدی

تلگرام فیلتر می‌شود، خبری که چندین ماه است از سوی برخی از کاربران در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود و در این بین برخی افراد سود جو با معرفی برخی فیلترشکن‌ها مخصوص تلگرام این امیدواری را به کاربران داده‌اند که در صورت خرید این فیلترشکن تلگرام آنها فیلتر نمی‌شود.

در حالی که بازار شایعه فیلتر شدن تلگرام بعد از فیلتر شدن نرم‌افزار ویز بسیار داغ است، دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلام اینکه فعلا هیچ پیام رسان خارجی فیلتر نمی‌شود و این اطمینان را به کاربران داد که نگران فیلتر شدن تلگرام نباشند.

وی گفت: فعلا مسدود کردن شبکه‌های موبایلی پیام‌رسان خارجی در دستور کار نیست و دلیل فیلترینگ اپلیکیشن «ویز» صیانت از حریم خصوصی مردم در فضای مجازی است.

سید ابوالحسن فیروزآبادی گفت: مزیت استفاده از پیام رسان‌های داخلی این است که اگر در فعالیت نرم‌افزارهای خارجی به هر دلیلی محدودیتی اعمال شد، در فعالیت آنها اختلال ایجاد نشود.

وی گفت: کاربران فضای مجازی از پیام رسان‌های داخلی استفاده کنند و فعلا مسدود کردن پیام رسان‌های خارجی در دستور کار نیست، اما همه کانال‌ها و شبکه‌هایی که به‌طور غیر رسمی با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای خارجی در کشور فعال هستند، حتما در کنار آن از ‌شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های داخلی نیز استفاده کنند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه اخیرا جلسه‌یی با وزیر آموزش و پرورش داشتیم، افزود: در این جلسه مقرر شد تا این وزارتخانه برنامه استفاده از پیام رسان‌های داخلی در مدارس را به‌طور جدی پیگیری کند.

فیروزآبادی خاطرنشان کرد: تبیین این برنامه به دلیل آن است که تا حد امکان از اثرهای منفی فعالیت دانش‌آموزان در فضای مجازی کاسته شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه در فضای مجازی بخشی از کار بر عهده وزارت آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، افزود: مسوولیت کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در فضای مجازی نیز به عهده قوه قضاییه است.

فیروزآبادی با تاکید بر اینکه فضای مجازی فرصت‌ها و تهدیدهایی دارد، گفت: به‌طور مثال در حادثه زلزله غرب کشور هم جوسازی‌هایی علیه دولت و هم حرکت در جهت ایجاد وحدت ملی و جمع‌آوری کمک را از طریق فضای مجازی شاهد هستیم.

وی تصریح کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری‌های کلان و فرا قوه‌یی در زمینه فضای مجازی به عهده شورای عالی فضای مجازی است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر اهمیت صیانت از حریم خصوصی مردم در فضای مجازی، گفت: نرم‌افزار کاربردی «ویز» با تصمیم کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه مسدود شده است.

فیروزآبادی افزود: این نرم‌افزار یک مرتبه با توجه به اینکه تحت مالکیت رژیم صهیونیستی بود مسدود شد که اکنون مالکیت آن به امریکا تعلق گرفته و علت مسدود شدن آن نیز همان موضوع مالکیت این نرم‌افزار است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: در این نرم‌افزار اطلاعاتی که مربوط به حریم خصوصی مردم است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فیروزآبادی با بیان اینکه توصیه می‌کنیم بیش از اینکه اقدامات سلبی انجام شود، کاربران از خدمات نرم‌افزارهای مشابه داخلی استفاده کنند، افزود: یکی از نکاتی که در شورای عالی فضای مجازی مورد توجه قرار دارد حفظ حریم خصوصی مردم کشور ‌است.

وی تصریح کرد: متاسفانه هم‌اکنون استفاده از اطلاعات حریم خصوصی مردم در خدماتی مانند حمل و نقل، کالارسانی و خرید و فروش افزایش پیدا کرده و متاسفانه در این زمینه استانداردهای حفاظتی و امنیتی رعایت نشده است. فیروزآبادی گفت: قرار است با کمک قوه قضاییه مقرراتی در این زمینه تدوین شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین توسعه آموزش عمومی در حوزه سواد دیجیتالی و سواد فضای مجازی را از برنامه‌های این شورا بیان کرد.

وی گفت: نگاه این شورا اقدامات پیشگیرانه و صیانتی در حد توان به ویژه در موضوعاتی مانند مفاسد اخلاقی و تروریسم است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به سرعت بالای انتشار مطالب در فضای مجازی‌ گفت: در دنیا برای مبارزه با این معضل از روش‌های محدود‌سازی و آموزش استفاده می‌شود.

فیروزآبادی تاکید کرد: خانواده‌ها، مدارس، مساجد و سایر گروه‌های مرجع مانند روحانیان، استادان دانشگاه و دانشگاه‌ها در آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی نقش‌آفرین هستند.

حال به نظر می‌رسد با رد شایعه فیلتر شدن تلگرام تا حدودی کاربران از نگرانی خارج شوند، این در حالی است که دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرده است که فعلا فیلتر شدن هیچ پیام‌رسان خارجی در دستور کار نیست و این امکان وجود دارد که در آینده‌یی نامشخص برخی پیام‌رسان‌های خارجی فیلتر شوند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران