شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 108900 | |

محققان اقدام به ساخت نانوحسگری کرده‌اند که بدون نیاز به منبع انرژی می‌تواند امواج مادون قرمز را شناسایی کند. این نانوحسگر از همان پرتوهای مادون قرمز، برای تامین انرژی خود استفاده می‌کند.

ستاد نانو|

محققان اقدام به ساخت نانوحسگری کرده‌اند که بدون نیاز به منبع انرژی می‌تواند امواج مادون قرمز را شناسایی کند. این نانوحسگر از همان پرتوهای مادون قرمز، برای تامین انرژی خود استفاده می‌کند. استفاده از حسگرها در زندگی روزمره در حال افزایش است، به‌طوری که آنها را در بسیاری از محصولات هوشمند شاهد هستیم. اخیرا دارپا (یا سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی) با همکاری دانشگاه نورث‌ایسترن در بوستون اقدام به ساخت حسگر مادون قرمزی کرده است که برای کار نیاز به انرژی ندارد. این حسگر با استفاده از فناوری‌ نانو ساخته شده و می‌تواند تاثیر شگرفی روی زندگی بشر داشته باشد.

حسگر مادون قرمز ابزار الکترونیکی بوده که داده‌ها را از محیط اطراف دریافت می‌کند. برای این کار از نشر یا شناسایی تابش‌ مادون قرمز استفاده می‌شود. در حال حاضر تقاضا برای حسگرهای مادون قرمز در حال افزایش بوده و این حسگرها در بازار به‌وفور یافت می‌شوند. تولید انبوه این حسگرها منجر به کاهش هزینه می‌شود که طی چند سال اخیر این روند سرعت بیشتری گرفته است. دارپا و دانشگاه نورث‌ایسترن در این پروژه، حسگری ساختند که می‌تواند امواج مادون‌قرمز را شناسایی کند، در حالی که در مود خواب (sleep mode) این ابزار با دریافت همین امواج، از آنها برای تولید انرژی استفاده می‌کند. دارپا قصد دارد تا از این فناوری برای شبکه بزرگی از حسگرها استفاده کند. در حالی که حسگرهای رایج نیاز به نگهداری و تامین انرژی دارند، در این فناوری به دلیل بی‌نیازی از این امر، هزینه‌ها به‌شدت کاهش می‌یابد؛ چرا که منبع تامین انرژی مورد نیاز نخواهد بود و نگهداری کمی برای این نوع حسگرها لازم است. در این حسگرها از نانوساختارهایی استفاده شده که می‌توانند امواج مادون قرمز را جذب کرده و از آن هم برای شناسایی و هم تولید انرژی استفاده می‌کنند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران