شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 106199 | |

محققان موفق به ساخت کوچک‌ترین حافظه کوانتومی جهان شده‌اند. دانشمندان یک گام به ساخت شبکه جهانی مخابراتی ایمن با استفاده از فیزیک کوانتوم نزدیک شده‌اند.

فیز|

محققان موفق به ساخت کوچک‌ترین حافظه کوانتومی جهان شده‌اند.  دانشمندان یک گام به ساخت شبکه جهانی مخابراتی ایمن با استفاده از فیزیک کوانتوم نزدیک شده‌اند.

محققان موسسه فناوری کالیفرنیا با همکاری دانشگاه ورونا کوچک‌ترین جعبه حافظه کوانتومی جهان را ساخته‌اند که با استفاده از فوتون نور، هر بیت از اطلاعات را در حافظه کوانتومی رمزگذاری می‌کند. برخلاف بیت‌های داده‌های رایانه‌یی که فقط به صورت صفر و یک هستند، بیت‌های کوانتومی می‌توانند به هر دو شکل صفر و یک بطور همزمان وجود داشته باشند. این رابطه درهم تنیده ذرات کوانتومی در حقیقت قوانین فیزیک را نقض می‌کند. از سوی دیگر در وضعیت ارتباط‌های درهم تنیده، اندازه‌گیری یک ذره برای بررسی ویژگی‌های آن بطور خودکار ذره دیگر را وادار می‌کند تا ویژگی‌های متضاد به خود بگیرد. به همین دلیل دانشمندان معتقدند سیستم‌های مختلف با استفاده از وضعیت درهم تنیده کوانتومی غیرقابل هک می‌شوند. به هر حال تا به حال دستگاه‌های ساخته شده برای این فرآیند بسیار بزرگ بوده‌اند و قابلیت به کارگیری در یک دستگاه کوانتومی کوچک(به اندازه یک تراشه) را نداشته‌اند. اما دستگاه فعلی نخستین حافظه کوانتومی است که قابلیت به کارگیری روی تراشه را دارد و می‌تواند سیگنال‌های مکتوب در بیت‌های کوانتومی را ردیابی و ارسال کند. دستگاه در حقیقت یک حفره حاوی عنصر نئودیمیم درون یک کریستال است. استفاده از حفره نانو سبب می‌شود، حافظه حجم بسیار کمی داشته باشد. هدف بلندمدت دانشمندان ایجاد یک شبکه ارتباطی کوانتومی با چند ارتباط است در فضایی بیش از چهار بعد است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران